Aydınlatmada enerji tasarrufu

Enerji tasarrufu yapma zamanının geldiği gerçeğiyle hepimiz yüzleşmek zorundayız. Sadece yüksek gaz ve enerji faturaları nedeniyle değil, aynı zamanda çevreye yardım eli uzatmak ve daha sürdürülebilir yaşamak için. Peki hangi adımları atabilirsiniz? Enerji tasarrufu için neler yapabileceklerinizi aşağıda okuyun.


LED aydınlatma ile tasarruf edin

LED aydınlatma, aydınlatma söz konusu olduğunda enerji açısından en verimli olanıdır. Aslında bir LED ampul, halojen veya akkor ampullerden %80 ila %90 daha az güç tüketir. LED aydınlatma ile nasıl enerji tasarrufu sağlayabileceğiniz ve sizin için neler yapabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?


Tavan vantilatörü ışıklarıyla tasarruf edin

Tavan vantilatörleri ile gaz ve enerji tasarrufu da yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Bunun nedeni, çoğu vantilatörün yaz moduna ek olarak kış moduna sahip olmasıdır. Vantilatörlerin kanatları diğer yöne döndüğünde soğutmadan çok ısıtma etkisi vardır. Üstelik mükemmel bir şekilde göz alıcı olarak kullanılabiliyorlar, lambalı tavan vantilatörleri ışık veriyor ve klimalardan ortalama 20 kat daha az elektrik tüketiyor! Tam olarak nasıl çalıştığını bilmek ister misiniz?


 

Akıllı aydınlatma

Akıllı aydınlatma her zaman LED aydınlatmadır, bu da onu enerji açısından verimli kılar! Ancak bunları uzaktan da kontrol edebildiğiniz için hiçbir zaman çok fazla ışığınız yanmaz. Evde değilken bile. Akıllı aydınlatma genellikle farklı renklerdedir. Sıcak bir renk tonu kullanmak da odanın daha sıcak görünmesini sağlar. Ve biraz soğuduğunda ısıtmayı hemen açmanız gerekmez.

 

Sensörlü aydınlatma

Dış mekan aydınlatması elbette her zaman açık olmak zorunda değildir. Kullanmadığınız zaman bu bir israftır. Hareket dedektörleri ile aydınlatma, ışığın yalnızca ihtiyacınız olduğunda yanmasını sağlar. Lamba artık hareket algılamadığında birkaç saniye sonra otomatik olarak söner.

 

Güneş enerjisiyle aydınlatma

Güneşle enerji üretmek: Bundan daha sürdürülebilir bir kaynak olamaz! Dış mekan güneş aydınlatmamız, bahçenizin enerji tasarruflu bir şekilde aydınlatılmasını sağlar. Güneş ışınlarını enerjiye çeviren lamba, hava kararır kararmaz bahçe ışıklarınızın yanmasını sağlar.


Enerji etiketi hakkında

Elektrikli bir cihaz satın almadan önce daima enerji etiketini kontrol edin. Bunun nedeni, enerji tüketimini 1.000 saat başına kWh cinsinden göstermesidir. Enerji etiketi, bir ürün satın alırken belirleyici bir faktör olabilir. Aslında, daha yeşil etiketi olan bir ürün için gittiğinizde size çok para kazandırabilir.


Hafif bir iç mekan

Aşikar görünüyor, ama belki de dikkatinizden kaçmıştır. Hafif bir iç mekan! Açık renkler kullanarak daha az ışığa ihtiyaç duyarsınız, bu da daha az elektrik tüketimi sağlar. İşte göründüğü gibi. Koyu renkler ışığı soğurur, açık renkler ise yansıtır. Ayrıca, hafif bir iç mekan daha ferah hissettirir. Bir kazan-kazan durumu!

Sıcak açık renkler sıcak bir iç mekan yaratır

Her şey sıcak bir hisle ilgili! Düşük Kelvin sayısına sahip bir ışık kaynağı seçerseniz otomatik olarak daha sıcak göründüğünü biliyor muydunuz? Beyniniz, açık renk nedeniyle sizi odanın sıcak olduğunu düşünmeye sevk eder. Daha sıcak görünmesini sağlamanın çok basit ama etkili bir yolu!

Cam veya hafif abajurlar

Cam veya hafif abajurlar da iç mekanda daha fazla sıcaklık sağlanmasına katkıda bulunabilir. Örneğin kırık beyaz veya bej tonlarında bir abajur seçerek bunu yapabilirsiniz. Veya cam bir abajura düşük Kelvinli bir ışık kaynağı koyarak. Oldukça görünürdür ve sıcak bir açık renk de daha sıcak bir his oluşmasına katkıda bulunur!


Savings tips

So besides being environmentally conscious, lighting can also make a significant contribution towards reducing power consumption and therefore energy bills. But what else can you do in order to design your interior as energy efficiently as possible?

 

Read more

SSS

 

  • LED halojenden daha mı verimli?

Evet, bir LED ampul, aynı miktarda ışık üretmek için halojen bir ampulden ortalama 8 kat daha az güç tüketir. Bir akkor ampulle karşılaştırıldığında, bu 10 kat daha fazladır!

 

  • LED aydınlatma neden bazen E, F veya G enerji etiketiyle gelir?

Enerji etiketleri söz konusu olduğunda Kasım 2021'den bu yana çok şey değişti. Eskiden ürünlere A++ etiketi verilirdi ancak bu artık mevcut olmayan bir etikettir. Daha önce A+ etiketine sahip olan ampuller artık C etiketi kapsamına girebilir. Bunun nedeni, enerji açısından verimli ürünler hızla geliştikçe ve Avrupa Birliği'nin şirketleri, ürünlerin sürdürülebilir koşullar altında geliştirilmesine izin verebilmeleri için teşvik etmek istemesi nedeniyle yönergelerin güncellenmesidir.

 

  • Hangi ampuller en az elektrik harcar?

LED ampuller, var olan enerji açısından en verimli ışık kaynaklarıdır.